Ranní choroby a jejich léčba

25. října 2007 v 17:59 |  Chlívek (externí autoři)
Ranní doba je pro většinu lidí, ani mne nevyjímaje, asi nejméně oblíbená část dne. Ráno je často spojováno s procesem buzení a všelijakých nepříjemných zvuků, které mají u lidské populace navodit pocit svěžesti. Tento jev následuje po nejkrásnějším časovém úseku dne - po spánku. Buzení je velmi nepříjemná a složitá činnost. Jsou s ní spojeny i další úkony, jako je například zatnout ruku v pěst, vytáhnout jí z pod peřiny a velmi pomalu a opatrně si promnou oči. Kdekdo si může myslet, že už má nad spánkem vyhráno, ale opak je pravdou. Toto byl, vážení, pouze začátek!

Po té následuje komplikovaná operace, která může u mnoha jedinců slabší povahy vyústit v odporné, až drastické scény. Lidově se tomu říká "vyskočení z postele". Je to dobře promyšlená soustava pohybů, jež má za úkol prověřit veškeré svalstvo. Nejdříve je nutné odhrnout peřinu, což je samo o sobě dosti náročné. Po zjištění teploty okolního vzduchu nejspíše ucítíte, jak vám po kůži celého těla raší drobná krupička, též zvaná jako husí kůže. Teprve po chvilkovém odpočinku si můžete sednout na okraj postele a přemýšlet o tom, jestli má to vstávání nějakou cenu. Hned na to se myšlenky nejspíše stočí směrem k vašemu nadřízenému. V duchu budete proklínat jeho obraz, který se vám bude točit ještě notnou chvíli před očima. Nakonec přijde na řadu obvyklá myšlenka typu: "Sakra, zase si budu muset pořídit nový budík". Ta často následuje po pohledu na přístroj, který se momentálně povaluje rozbitý na zemi, protože jste ho ze vzteku rozbili na milion kousíčků. Po důkladném zvážení celá situace a v případě, že jste se nerozhodli vrátit do postele, můžete vykonat první krůčky do neznáma.
Při poruchách spánku, projevujících se zvýšenou odolností vůči zvonění a jiným nepříjemným zvukům, lze použít i velmi drastické metody probouzení. Za prvé lze postižené osobě vylít na hlavu a ostatní postižené části těla celý kbelík právě natočené ledové vody. Jestliže není po ruce kbelík, je možno ho nahradit i hrncem, v ideálním případě o obsahu třiceti a více litrů. Za druhé lze nenápadně přemístit postiženou osobu z vyhřáté a měkounké postele do chladné místnosti. Jestliže je právě zimní období, můžeme nemocného vynést před dům na mráz. Tento způsob se v 65% projevil jako účinnější než použití pouhého kýble s chladnou vodou.
Další velmi závažné onemocnění spojené s ránem a poruchami spánku je náměsíčnost. Osobu trpící tímto syndromem je možno vyléčit velmi snadno. Stačí rozmístit před dveře ložnice, patřící postiženému, pastičky na myši. Návnada není v tomto případě nutná. "Chycený" pacient procitne ze spánku a pro příště již nebude tomuto onemocnění podléhat.
S ránem je ovšem paradoxně spojeno pár milých a příjemných činností. Všude okolo vás se linou dobře známe vůně domova a také jedna obzvlášť příjemná, též souhrnně označována za snídani. Pro mnohé lidi nejkrásnější věc související s ránem. Žaludek se příjemně zaplňuje a dodává po celé dopoledne vydatnou energii. Existují ale i tací lidé (mezi které se například řadím i já), co nesnídají. Je pro to mnoho důvodů, ovšem vše jsou jen samé laciné výmluvy. Jsou to hlupáci, kteří nevědí, o co přicházejí.
Nejúčinnějším způsobem ranního vstávání je ovšem nevstávat vůbec. Pokud se už musíte z nějakého vážného důvodu z vyhřáté postele zvednout, je ideální vstávat za těchto podmínek: teplota v místnosti je okolo 20°C, na ranní aklimatizaci máte alespoň tři hodiny a snídani vám do postele donese milovaná osoba.
Snad vám někdy v budoucnu přijdou tyto rady vhod a pomůžete jimi třeba i své oblíbené učitelce matematiky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama