Květen 2008

Co sem dát?

19. května 2008 v 15:58 | zubr |  všední žvásty
Omlouvám se za delší pauzu, ale není čas, a hlavně...přišla tvůrčí krize. Nevím, jak plameňáka, ale mě nenapadá žádný hodnotný námět na hodnotné dílo, ba dokonce ani podřadný námět na podřadné dílo. Prostě už akorát počítám dny do nejbližší pařby a do prázdnin a tvůrčí činnost nějak zapomínám vyvíjet. Neměl by někdo nějakej návrh?
Ne, dobře, musím se přiznat. Už to v sobě nemohu dále skrývat. Žádná tvůrčí krize nepřišla, to jen...já...že... ne, nebudu to déle skrývat. Ta zpráva mě naprosto vykolejila. Jak se to mohlo stát? A proč on? Když jsem to slyšela, rozbrečela jsem se. Život je tak nespravedlivej!!! Proč se to muselo stát? Proč? Proč?! PROČ?!!!
Abyste rozuměli, dneska jsem se v Bravo Gril dočetla, že Billísek z TH má cystu na hlasivkách a budou ho operovat. Dokonce možná přijde o hlas! TH kvůli tomu zrušili asi 16 koncertů... Řekněte sami, dokázali byste žít s vědomím, že možná dojde k takové tragédii? Že už nám Bill nikdy nezazpívá? No?!
(Teď mě omluvte, jdu si přečíst další díl své oblíbené fanfiction. Vypadá to, že se Bill s Tomem konečně políbí!!!)

Paříž volá!

8. května 2008 v 12:09 | fšici |  všední žvásty
Odjíždíme do Paříže! Budeme padat z Eiffelovky, ze stání ve stovkách muzejí nám upadnu nohy, určitě nás někdo okrade, případně zajede, z neustálého chození si upajdáme nohy, ale každopádně si to tam užijem!
Mějte se fanfárově!!!

První máj, lásky čas...

1. května 2008 v 20:14 | zubr |  Literatůra
Ach ano. První máj, lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas. "Hynku! Viléme! Jarmilo!" chtělo by se zvolat společně s klasikem. První máj je ovšem také dnem demonstrací, pochodů a komunistických mítinků. Gulášek a pivečko za lidové ceny, z reproduktorů se line dechovka... Stačí ale jen projít kolem a zjistíte, že je cosi shnilého v státě českém. Člověku připadá, že osazenstvo domova důchodců si vyšlo na procházku. Stojí na chodníku, poslouchají, povídají si a nostalgicky vzpomínají na ty časy, kdy ještě stálo pivo pětikorunu. Poslouchají plamenné projevy a užívají si svou chvilku slávy. Jenže než se naděješ, máme tady druhý máj a jejich sny o tom, jak se všichni budou mít jen dobře a všechno bude společné, se rychle rozplynou. Tak to totiž bývá. Ideály mizí. A doufejme, že už se nevrátí. Komunisti všech zemí, táhněte!
K tématu májových oslav se možná ještě vrátím. Další bonus: fejeton do školních novin (vznikl asi před dvěma lety, tak se nelekejte)
Nedávno jsem šla kolem bývalých kasáren. Vlastně tamtudy chodím každý týden, ale při mé všímavosti je div, že jsem to vůbec zaregistrovala. Abych upřesnila ono to- na průčelí kasáren se skví velký nápis:BOJESCHOPNOST ÚTVARU ZÁVISÍ NA PROVOZUSCHOPNÉ TECHNICE. Pominu-li slohové a vyjadřovací vlohy autora tohoto poselství pracujícímu-nebo spíše bojujícímu lidu (napsat ve větě jednoduché o šesti slovech dvakrát za sebou slovo schopnost vyžaduje opravdu mimořádný talent), fascinuje mě obsah sdělení sám o sobě. Tímto heslem byli kdysi dávno povzbuzováni členi armády ČSSR. Jistě, bojeschopnost útvaru sice závisí na technice, ale také na tisíci dalších věcích . Na počtu vojáků v jednotce, na tom, jestli se dobře vyspali, jestli jsou dobře nakrmení nebo jestli naopak už čtyři dny hladoví... Můžete mít techniku schopnou provozu po celý rok, ale pokud nemáte lidi, kteří by tu techniku obsluhovali, je vám na nic. Ten nápis by se měl přeformulovat. Mělo by tam stát:BOJESCHOPNOST ÚTVARU ZÁVISÍ NA PROVOZUSCHOPNÉ TECHNICE A LIDECH. Na lidi, jak se zdá, bývalý režim zapomněl. To se hned vidí, jak Strana myslí na své (ne)dobrovolné voliče. Děkujme Bohu, že nevíme, jak zní nápis na budově hned vedle. Někdo ho smazal, nebo spíše omlátil ze zdi. Asi věděl, co dělá...
A na závěr opravdu úchvatná báseň od Jiřího Žáčka:
Nespravedlnost (ze sbírky Rýmy pro kočku a pod psa)
Tvář, ta musí snášet
mráz,
déšť,
jinovatku.
Zato ty si hovíš pěkně v teple,
zadku!